Hírek

Végleg szakíthat a kőolajjal a hazai műanyagipar? A Debreceni Egyetem kutatói olyan úttörő zöldkémiai eljáráson dolgoznak, amely a megújuló növényi forrásokat – például a közönséges napraforgóolajat – alakítja át csúcstechnológiás polimerekké. Ezek az anyagok ráadásul nemcsak környezetbarátak, de az orvostudományban is új távlatokat nyithatnak. Részletek a DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont saját gyártású tudományos sorozatának legújabb riportjában.

1991. június 27-én Asztalos László sebész főorvos vezetésével végezték el az első veseátültetést Debrecenben. Az eltelt harmincöt évben az intézményben több mint 1300 átültetés történt, a transzplantációs centrum az ország meghatározó központjává vált. A következő időszak egyik kiemelten fontos célja az élődonoros vesetranszplantációk számának növelése.

A biológia, a kémia és a gyógyszerészet területén végzett kutatásaikról, illetve az ezek során elért eredmények gyakorlatba történő átültetéséről számolnak be a világ számos pontjáról érkezett kutatók a Debreceni Egyetemen egy csütörtökön kezdődött háromnapos konferencián. Az angol nyelvű tanácskozáson több mint százan vesznek részt.

Illés Árpád, a Debreceni Egyetem hazailag és nemzetközileg is elismert belgyógyász és hematológus professzora a Klinikai Központ elnökhelyetteseként is folytatja szakmai munkáját. A több évtizedes gyógyító, kutatói és vezetői tapasztalattal rendelkező szakember új pozícióját július elsejétől tölti be. Megbízását csütörtökön vette át Szabó Zoltán professzortól, a Klinikai Központ elnökétől.

Harmincnégy modern kezelőszékkel bővült a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Onkológiai Klinikájának eszközparkja. A fejlesztés hozzájárul ahhoz, hogy betegek a lehető legkényelmesebb és legbiztonságosabb körülmények között kapják meg a terápiát.

Vizeletcsöpögés egy önfeledt nevetés közben vagy állandóan visszatérő hüvelyi fertőzés – ezek nem csupán a mindennapokat megnehezítő kellemetlenségek, hanem valódi orvosi problémák, amelyek ma már a korszerű diagnosztikai és terápiás lehetőségeknek köszönhetően eredményesen kezelhetőek. A többek között ezeknek a betegségeknek a gyógyításával foglalkozó urogynekológia a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában az elmúlt évek alatt az ország egyik legdinamikusabban fejlődő szakterületévé vált.

Rektorhelyettesi és elnöki pályázatokat rangsorolt, professzor emeritusi címek adományozásáról, valamint a Rector Emeritus és a Decanus Emeritus címek létrehozásáról döntött, illetve számos szabályzatát módosította júniusi ülésén a Debreceni Egyetem Szenátusa. A tanácskozáson átvették kinevezésüket a július elsejével hivatalba lépő dékánok is.

Letették esküjüket és átvették orvosi diplomájukat az Általános Orvostudományi Kar végzősei szombaton. Az ünnepi tanácsülésen több mint száznegyven magyar és külföldi hallgatót avattak orvosdoktorrá.

Szakmai tanácskozás keretében ismertették kutatási programjaikat és az ezek során elért eredményeiket a Debreceni Egyetemen futó Egyetemi Kutatói Ösztöndíjprogram nyertesei a Magyar Tudományos Akadémia Debreceni Akadémiai Bizottság Székházában csütörtökön. A támogatásban részesült díjazottak 14 szekcióban csaknem 150 előadást tartottak.

A Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Karának kutatói olyan módon módosították a fogbélből származó őssejteket, hogy azok a megfelelő körülmények között új csontszövet képződését segíthetik elő. Az egyelőre még kísérleti stádiumban lévő eljárás a jövőben új lehetőségeket nyithat a fogászati és traumatológiai beavatkozások során.